مقالات

تفاوت نبشی و سپری

میان نبشی و سپری شباهت های زیادی وجود دارد. ولی شناخت تفاوت های میان آنها به امور مربوط به ساخت، خرید و طراحی نبشی و سپری کمک زیادی خواهد کرد. نبشی یک پروفیل است که به صورت L مانند و به دو شکل پرسی و فابریک ساخته می شود.

این مقطع فولادی دارای سایز بندی های مختلفی است. همچنین از آن برای اتصال پل ها به ستون ها یا ساخت خرپا و ستون استفاده می شود. ولی سپری یک مقطع است که به صورت T  شکل بوده و دو لبه گرد و تیز دارد. با ما همراه باشید تا در این مقاله شما را با تفاوت های نبشی و سپری بیشتر آشنا کنیم.

تفاوت نبشی و سپری از لحاظ کاربرد

از نظر کاربرد نبشی و سپری نیز دارای کاربردهای مختلفی هستند. استفاده از آنها به عنوان شاسی حمل کننده یکی از شباهت های نبشی و سپری است. به عنوان مثال برای ساخت سقف کاذب از یک نوع سپری سبک که دارای ضخامت پایین است استفاده می کنند. این سپری در ستون و ردیف های عمود بر هم نصب می شود و می توان بر روی آن قالب مربوط به سقف کاذب یا تایل را قرار داد. در این صورت سپری حمل کننده برای ساپورت تایل به کار می ‌رود. از نبشی نیز برای جاهایی که یک محفظه برای مثال محفظه کابل برق در زمین یا کف سازی کنترل آب باشد، برای حمل کردن درپوش آن محفظه استفاده می شود. میان کاربردهای نبشی و سپری آهنی تفاوت‌ های زیادی وجود دارد. برای مواقعی که به اتصال دو قطعه در جهت عمود بر هم نیاز باشد، نبشی مورد استفاده قرار می گیرد. با وجودی که سپری این خاصیت را ندارد. این نوع استفاده در نبشی کشی ساختمان بیشتر به کار می رود. همچنین برای ساخت وال پست ها امکان استفاده از نبشی وجود دارد. در حالی که سپری بیشتر برای تقویت سازه ها و ساخت خرپا ها به کار می رود. در برخی مواقع برای ساخت اتاقک ماشین آلات سنگین نیز از سپری استفاده می شود.

تفاوت نبشی و سپری از نظر شکل ظاهری

با شناخت محصولات فلزی و ویژگی های آنها می توان بهتر مقایسه میان دو محصول را انجام داد. یکی از تفاوت های عمده ای که میان نبشی و سپری وجود دارد، شکل ظاهری آنها است. این شکل ظاهری در واقع همان پروفیل آنها می باشد. برای ساخت سپری از سه بال و برای ساختن نبشی از دو بال عمود بر هم استفاده می شود.

وجود سه بال یا سه پر که در سپری وجود دارد باعث شده تا با این نام معروف شود. نبشی از کلمه کنج و زاویه گرفته شده است. شکل ظاهری سپری شبیه به T انگلیسی بوده و بنابراین معادل انگلیسی آن  T-shaped steel bar است. نبشی به حرف L انگلیسی شباهت دارد و به ندرت به آن  L-Shaped bar نیز می گویند. به طور اصولی سپری سه بال هم اندازه دارد. البته ممکن است در طراحی ها برای یکی از بال های آن یک اندازه متفاوت در نظر گرفته شود. ولی در رابطه با نبشی این امکان وجود دارد که در دو حالت بال مساوی و یا بال نامساوی تولید شود.

تفاوت نبشی و سپری از لحاظ نحوه تولید

به طور کلی سپری به شکل فابریک ساخته می شود. البته ضخامت سپری نقش تاثیرگذاری در نحوه تولید آن خواهد داشت. ولی سپری متداول در بازار آهن و فولاد به شکل فابریک ساخته می‌شود. با وجودی که نبشی دارای فرایند تولید متنوع تری است. برای تولید نبشی از سه روش عمده استفاده می کنند. نبشی پرسی با فرآیند شکل دهی سرد و عبور ورق نورد شده از میان خط قالب پرسی ساخته می شود. این فرآیند با خم و لبه گیری از ورق سیاه و ورق روغنی و یا گالوانیزه انجام می‌‌ شود. یکی دیگر از فرایند هایی که برای تولید نبشی به کار می رود، نورد گرم است. نبشی فابریک مثل سپری فابریک با عبور شمش گداخته شده از بین قالب های نورد ساخته می شود. ولی یکی دیگر از روش های تولید نبشی استفاده از اکستروژن یا خروج کاری به شکل گرم است. این فرآیند معمولا برای تولید نبشی های آلومینیومی، پلاستیکی و یا پی وی سی به کار می رود. میان نورد گرم و اکستروژن شباهت‌ های زیادی وجود دارد. ولی این دو فرایند از دو لحاظ با یکدیگر فرق می کنند. اول نوع قالب گیری به کار رفته در این دو فرایند است. همچنین ناحیه مورد استفاده برای این دو فرایند با یکدیگر تفاوت های زیادی دارد.

تفاوت نبشی و سپری در زمان خرید

در سپری معمولاً اندازه لبه و دیواره با یکدیگر یکسان است. در نتیجه هنگامی که مشتری می خواهد سپری ۱۵ را خریداری کند، یعنی منظور محصول فولاد T شکل و لبه ۱۵۰ میلی متری است. در زمان نامگذاری نبشی سه عدد که دوتای آن برای اندازه بال ها و دیگری ضخامت نبشی است به کار می رود. در صورتی که نبشی دارای بال مساوی باشد، دو عدد وجود دارد که اندازه بال و ضخامت نبشی را مشخص می‌ کند. ولی هنگامی که نباشی بال مساوی داشته باشد، شما با سه عدد مواجه خواهید شد.

محصول پیشنهادی :
نبشی استیل 304

کاربرد سپری در ساختمان سازی

 • اسکلت گلخانه
 • اتصال پل به ستون
 • ستون و خرپا
 • درب و پنجره
 • نماهای شیشه ای
 • ساخت سقف کاذب
 • سازه های فلزی یا صلب

کاربرد نبشی در ساختمان سازی

 • کاربرد سپری در ساختمان سازی
 • دکل انتقال نیرو
 • تولید انواع قاب فلزی
 • برای اتصالات انواع صلب دار و نیم صلب دار
 • برای اتصال پل به ستون
 • ساخت خرپا و ستون
 • سازه های LSF
 • در سقف کرومیت
 • برای اتصالات صفحات به ستون در بسیاری از فونداسیون
 • اتصال تیرآهن به بیم باربر

قیمت نبشی و سپری

با در نظر گرفتن کیفیت و کارخانه تولید کننده قیمت روز نبشی استیل تعیین می شود. همچنین روی قیمت آن مواردی مثل سایز، استاندارد و ... تاثیرگذار است. سپری نیز از محصولات کاربردی است که در عین سادگی کاربردهای زیادی در حوزه صنعت و ساختمان سازی دارد. روی قیمت سپری آهنی مواردی مانند سایز، ابعاد و نوع کارخانه سازنده آن موثر است. 


چاپ   ایمیل

تماس با ما

درباره ما

استیل تمدن صدری در راستای ارائه برترین خدمات استیل ، از سال 1383 کادری مجرب از میان زبده‌ترین مهندسان این حوزه را به کار گرفته و در تلاش است تا بالاترین سطح کیفی خدمات را به شما هموطنان گرامی ارائه نمایدو تا امروز با بیش از یک دهه فعالیت تخصصی در این حوزه توانسته به عنوان یکی از بهترین عرضه کننده گان استیل ، خدمت کوچکی را در توسعه و آبادانی کشور داشته باشد .

آدرس شعبه 1

تهران - کیلومتر3 بزرگراه فتح - مجتمع تجاری پارس الغدیر - پلاک37

آدرس شعبه 2

تهران - کیلومتر3 بزرگراه فتح - مجتمع تجاری استیل ایران خیابان یسلیانی پلاک 103

درباره ما

استیل تمدن صدری در راستای ارائه برترین خدمات استیل ، از سال 1383 کادری مجرب از میان زبده‌ترین مهندسان این حوزه را به کار گرفته و در تلاش است تا بالاترین سطح کیفی خدمات را به شما هموطنان گرامی ارائه نمایدو تا امروز با بیش از یک دهه فعالیت تخصصی در این حوزه توانسته به عنوان یکی از بهترین عرضه کننده گان استیل ، خدمت کوچکی را در توسعه و آبادانی کشور داشته باشد .

تماس با ما

آدرس شعبه 1

تهران - کیلومتر3 بزرگراه فتح - مجتمع تجاری پارس الغدیر - پلاک37

آدرس شعبه 2

تهران - کیلومتر3 بزرگراه فتح - مجتمع تجاری استیل ایران خیابان یسلیانی پلاک 103