مقالات

تفاوت ورق سیاه و تسمه

تسمه یک صفحه فولادی است که با اندازه های باریک و دراز ساخته می شود. این محصول در کارخانه های نورد برای استفاده در بخش های مختلف صنعتی که به مواد اولیه برای تولید محصولات متنوع و فلزی یا محصولات مکانیکی نیاز دارند، تولید می شود.

تسمه های فولادی از طریق برش دادن سنگ سطوح ورقه های فلزی تولید می شوند. میان عرض و ضخامت آنها اختلاف زیادی وجود دارد. با ما همراه باشید تا در این مقاله شما را با تفاوت‌ های میان تسمه و ورق سیاه بیشتر آشنا کنیم.

تسمه و کاربردهای آن

در بازار انواع مختلفی از تسمه وجود دارد که از جمله معروف ‌ترین آنها می‌توان به تسمه های فولادی، آلومینیومی، پلاستیکی و یا تسمه های آلیاژی اشاره کرد. هر یک از این تسمه ها دارای کاربردهای متفاوتی هستند. به عنوان مثال تسمه استیل که از جنس استنلس استیل باشند، به علت داشتن مقاومت بالا در مقابل خوردگی دارای کاربردهای گسترده در صنایع مواد غذایی و صنایع شیمیایی هستند. تسمه های فولادی را می توان به دو روش نورد و ماشینکاری تولید کرد.

تسمه استیل

نحوه تولید تسمه

همان‌ گونه که در بالا گفته شد برای تولید تسمه فولادی از دو روش استفاده می شود. در ادامه شما را با هر کدام از این روش ها بیشتر آشنا می کنیم. روش نوردی:

برای تولید این نوع تسمه ها مواد اولیه ای که به کار می رود ضایعات ذوب شده آهن آلات است. این تسمه ها را می توان در ضخامت های مختلف تولید کرد. تسمه های نوردی معمولا دارای اندازه ی طول ۴ تا ۷ متر هستند.

ماشینکاری :

برای ساخت تسمه فولادی به روش ماشینکاری از ورق های فابریکی استفاده می شود که به شکل شاخه ای در بازار وجود دارند. تسمه ای که با استفاده از این روش تولید می شود، ۶ متر بوده و در آخر برای گرد کردن لبه های تیز تسمه نیز ماشین آلات مخصوص و تجهیزات خاصی به کار می‌رود. این تسمه ها در مقایسه با تسمه های ساخته شده توسط روش نورد دارای کیفیت بالاتری هستند، اما قیمت آنها بیشتر است.

انواع تسمه

یکی از تفاوت هایی که میان ورق سیاه و تسمه وجود دارد، در انواع مختلف این دو محصول فلزی است.

تسمه نوردی: تسمه نوردی همان گونه که از نام آن پیداست با روش ساخته می شود. مواد اولیه برای ساخت این تسمه ها به کار می رود ضایعات آهن آلات بوده و ساخت آنها در صنایع کوچک تر صورت می گیرد. این تسمه ها که به شکل مقاطع فلزی مستطیلی شکل هستند، در مقایسه با تسمه های نوردی کیفیت بالاتری دارند.

تسمه فابریک : برای تولید این نوع تسمه ها از مواد اولیه شمش فولادی استفاده می شود. این تسمه ها با روش نورد گرم و سرد تولید می شوند. تسمه های فابریک به شکل مقاطع فلزی مستطیل شکل هستند و در مقایسه با تسمه های نورد از کیفیت بهتری برخوردارند.

تسمه ماشینکاری : همان گونه که اشاره شد تسمه های ماشینکاری یک نوع تسمه هستند که با کمک فنر های فابریک و با استفاده از ماشین آلات مخصوص ساخته می شوند. این تسمه ها از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند.

تسمه ترانس: کیفیت تسمه های ترانس در مقایسه با دیگر تسمه هایی که در بالا به آنها اشاره کردیم، بسیار بالاتر است. این تسمه ها در صنایع مختلفی به کار می روند که برای ساخت آنها از مصالح بسیار دقیق استفاده می شود. برای تولید این تسمه ها مواد اولیه ای به کار می رود که در تسمه نوردی یا تسمه ماشین کاری است. جنس به کار برده شده برای تولید این تسمه ها از تنگستن بوده و این موضوع باعث شده تا مقاومت و استحکام بالایی داشته باشند. از دیگر ویژگی‌ های این تسمه ها می‌ توان به سطح بسیار صاف آنها اشاره کرد.

ورق سیاه

انواع ورق های فولادی و کاربردهای آن ها

ورق های فولادی در شکل و اندازه های مختلفی ساخته می شوند و دارای کاربرد های مختلفی در صنایع به ویژه صنعت ساختمان سازی هستند. ورق های فولادی معمولا از طریق نورد گرم یا سرد ساخته می شوند. در روش نورد شمش های فولادی تحت حرارت و فشار قرار گرفته و با ضخامت های مختلفی ساخته می شوند. در ادامه انواع ورق های فولادی را بررسی می کنیم.

ورق سیاه: این نوع ورق های فولادی که با نام ورق های گرم نیز معروف هستند با استفاده از فرآیند نورد گرم ساخته می شوند. برای تولید این ورق ها از شمش های فولادی استفاده می شود که تحت تأثیر قرار گرفته و پس از قرار گرفتن در غلطک ها به ضخامت های مورد نظر می رسند. از جمله کاربردهای مهم ورق سیاه می توان به استفاده در صنعت خودروسازی ساخت لوله و کشتی سازی اشاره کرد.

ورق روغنی: این نوع ورق ها به علت داشتن سطح براق با نام ورق روغنی معروف شده اند. با کمک ورق های سیاه و از طریق فرآیند نورد سرد ورق های روغنی تولید می شوند. ورق های روغنی دارای کیفیت بالا و قیمت پایین تری در مقایسه با ورق های سیاه هستند. از این ورق ها برای ساخت ورق های گالوانیزه و ساخت لوازم خانگی استفاده می شود.

ورق گالوانیزه: ورق های گالوانیزه که در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارند، با روش غوطه ور ساخته می شوند و دارای کاربرد مختلف برای ساخت سقف سوله ها، مخازن و کابینت ها هستند.

ورق اسید شویی: برای از بین بردن اکسید های تشکیل شده روی سطوح ورقی از ورق اسیدشویی استفاده می شود. این نوع ورق ها برای ساخت کشتی خودرو و ... به کار می روند.

ورق رنگی: ورق های رنگی که در واقع همان ورق گالوانیزه هستند، دارای پوششی از الکترواستاتیک می باشند. از این نوع ورق می توان برای سقف سوله ها، ساخت لوازم خانگی یا ساخت سقف های شیروانی استفاده کرد.

ورق استیل: از ورق استیل به علت داشتن ویژگی هایی مثل مقاومت بالا و استحکام زیاد در صنایع خودرو سازی یا ساخت لوازم خانگی استفاده می شود.

تفاوت تسمه و ورق سیاه

از جمله تفاوت های مهمی که میان تسمه و ورق فولادی وجود دارد می توان به مقاومت و استحکام بالاتر تسمه های فلزی در مقایسه با ورق های فولادی اشاره کرد. از تسمه های فولادی برای ساختمان سازی استفاده می کنند با وجودی که ورق فولادی در صنایع مختلف دارای کاربردهای گسترده است. برای تولید تسمه و ورقه فولادی از فرایند نورد استفاده می شود. این محصولات با در نظر گرفتن تفاوت هایی که دارند، شامل انواع مختلفی می باشند. تسمه ها و ورق های فولادی دارای ابعاد و ضخامت های متفاوتی هستند. بنابراین با قیمت های مختلف در بازار به فروش می رسند.

 


چاپ   ایمیل

تماس با ما

درباره ما

استیل تمدن صدری در راستای ارائه برترین خدمات استیل ، از سال 1383 کادری مجرب از میان زبده‌ترین مهندسان این حوزه را به کار گرفته و در تلاش است تا بالاترین سطح کیفی خدمات را به شما هموطنان گرامی ارائه نمایدو تا امروز با بیش از یک دهه فعالیت تخصصی در این حوزه توانسته به عنوان یکی از بهترین عرضه کننده گان استیل ، خدمت کوچکی را در توسعه و آبادانی کشور داشته باشد .

آدرس شعبه 1

تهران - کیلومتر3 بزرگراه فتح - مجتمع تجاری پارس الغدیر - پلاک37

آدرس شعبه 2

تهران - کیلومتر3 بزرگراه فتح - مجتمع تجاری استیل ایران خیابان یسلیانی پلاک 103

درباره ما

استیل تمدن صدری در راستای ارائه برترین خدمات استیل ، از سال 1383 کادری مجرب از میان زبده‌ترین مهندسان این حوزه را به کار گرفته و در تلاش است تا بالاترین سطح کیفی خدمات را به شما هموطنان گرامی ارائه نمایدو تا امروز با بیش از یک دهه فعالیت تخصصی در این حوزه توانسته به عنوان یکی از بهترین عرضه کننده گان استیل ، خدمت کوچکی را در توسعه و آبادانی کشور داشته باشد .

تماس با ما

آدرس شعبه 1

تهران - کیلومتر3 بزرگراه فتح - مجتمع تجاری پارس الغدیر - پلاک37

آدرس شعبه 2

تهران - کیلومتر3 بزرگراه فتح - مجتمع تجاری استیل ایران خیابان یسلیانی پلاک 103