مقالات

میلگرد کلاف

میلگرد کلاف همان ‌گونه که از نام آن پیداست، به شکل کلاف های درهم پیچیده است. به طور گسترده در سازه های ساختمانی و صنعتی این نوع میلگردها در سایزهای مختلفی تولید می شوند. با ما همراه باشید تا در این مقاله شما را با ویژگی های مختلف این نوع میلگرد

و کاربردهای آن بیشتر آشنا کنیم.

میلگرد کلاف چیست؟

در کشور ما در کارخانه جات مختلفی تولید میلگرد کلاف انجام می شود. این کارخانجات شامل ذوب آهن اصفهان، کاشان، مجتمع فولاد نطنز و کارخانجات یزد است. به طور کلی میلگرد کلاف شامل دو نوع آجر دار و کلاف ساده است که از آن در صنعت استفاده زیادی می شود. برای جبران مقاومت کششی پایین بتن در سازه های بتنی از میلگرد استفاده می شود. در نتیجه میلگردها را به عنوان عوامل تقویت کننده بتن نیز می شناسند. چون بتن ها معمولاً در برابر نیروی فشاری دارای تحمل خوبی هستند. ولی نیروی کششی باعث شکستن آنها خواهد شد. پس در تمامی سازه های بتنی که به صورت افقی، عمودی هستند یا سازه های مربوط به پل ها و بزرگراه ها برای ایجاد تعامل نسبت به نیروی کششی از میلگردها استفاده می کنند.‌

میلگرد کلاف

میلگرد کلاف ساده

 میلگرد کلاف ساده در چهار دسته و در سایز بندی های ۵.۵ تا ۱۶ میلیمتر در بازار وجود دارد. همچنین این محصول در کارخانجات حداکثر تا سایز ۱۲ ساخته می‌ شود و سایزهای بالاتر از آن به صورت سفارشی تولید می شوند. انواع میلگرد کلاف ساده شامل موارد زیر است:

 • میلگرد ۵٫۵ کلاف ساده RST34
 • میلگرد ۶٫۵ کلاف ساده RST34
 • میلگرد ۸ کلاف ساده RST34
 • میلگرد ۱۰ کلاف ساده RST34

میلگرد کلاف آجدار

این نوع میلگرد کلاف شامل دو دسته A2 و A3  است. در بازار با در نظر گرفتن دسته و سایزی که میلگرد کلاف آجر دار دارد، قیمت آن مشخص می شود. اما به طور معمول قیمت این میلگرد در مقایسه با نوع ساده بیشتر است. البته بستگی به سایز میلگردها نیز دارد.

میلگرد کلاف

کاربردهای میلگرد کلاف چیست؟

میلگرد کلاف دارای کاربردهای مختلفی است. از جمله مهمترین کاربردهای این محصول می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زنجیر فلزی
 •  میخ، پیچ پرچ
 •  صنایع الکترود سازی و جوشکاری
 •  توری حصاری و فنس و گابیون
 •  ساختمانی
 •  خرپا و تیرچه
 •  سیم بکسل
 •  سیم خاردار
 •  صنایع فنر سازی
 •  مفتول خوش تراش
 •  سایر فولاد زیر دستی و فولاد تبدیلی

نحوه ساخت میلگرد کلاف

به طورکلی مفتول ها در گروه محصولات نیمه تمام قرار دارند. این محصول در صنعت برای ساختن سیم مورد استفاده قرار می گیرد و با استفاده از نورد بیلت و شمش در کارخانجات نورد آن را می سازند. محصول نیمه نهایی ساخته شده با استفاده از شمش و بیلت بعد از کشش سرد به سیم تبدیل خواهد شد. برای تولید این محصول در روش نورد گرم ابتدا شمش های فولادی به داخل کوره های حرارتی نورد ریخته شده و سپس با رسیدن به درجه حرارت مورد نظر برای عملیات نورد وارد خطوط تولید می شود. میلگرد کلاف با نام وایررود نیز در صنعت معروف بوده و به عنوان مواد اولیه کلیه مفتول های خاص صنعتی و آرماتور بندی گالوانیزه مورد استفاده قرار می گیرد. بعد از اینکه میلگردها تولید شد با کمک دستگاه مورد نظر آنها را به شکل کلاف دسته بندی می کنند.

برای تولید میلگرد مفتول از فولادی استفاده می شود که با کمک تمامی فرایندهای فولاد سازی مثل کوره روباز و کوره قوس الکتریکی و کنورتور آماده می شود. این محصول با استفاده از شمش بیلت و با کمک روش نورد گرم ساخته شده و به عنوان یک محصول نیمه نهایی در صنعت به کار می رود. بعد از سپری کردن مراحل کشش سرد آن را به انواع سیم تبدیل  تبدیل می کنند. پس از ساخت مفتول در مرحله آخر آن را به شکل کلاف در می آورند. قدرت داخلی این کلاف دارای اندازه ۸۵ میلیمتر بوده و وزن آن نیز تقریباً ۳۲ هزار کیلوگرم است. با استفاده از ظرفیت کارخانه نورد تولیدی ابعاد و وزن این کلاف مشخص می شود. سپس با جوشکاری کلاف ها وزن های بیشتری از آن ساخته می شود.

میلگرد کلاف

انواع میلگرد کلاف چیست؟

وایر راد کم کربن:

در این محصول درصد کربن پایین وجود دارد و دارای قابلیت کشش پذیری بالا است. وایر راد کم کربن دارای قابلیت جوش پذیری بالا است و در آنالیز شیمیایی طوری است که امکان جوش پذیری بالا در هنگام عبور از دوره های کشش در سرعت بالا را دارد. چکش خواری بالا، قابلیت کنترل ازدیاد، طول مناسب و قابلیت نبرد در حالت سرد از دیگر ویژگی های این محصول است.

وایر راد با کربن متوسط و پر کربن:

صنعت تایر و لاستیک، تولید انواع فنر، سیم پیانو، سیم و سازه های پیش تنیده و سیم بکسل از جمله مصارف این محصول ها هستند.

مفتول ها جهت تولید سیم های جوش و الکترود:

برای ساخت این دسته از مفتول ها از فولاد های جوشان، کاملاً آرام یانیمه آرام استفاده می شود. این محصول برای ساخت انواع الکترون و همچنین تولید انواع سیم جوش به کار می رود.

حمل نقل و نگهداری میلگرد کلاف

برای حمل و نقل میلگرد ها باید قوانین خاصی را رعایت کرد. ولی به طور کلی برای حمل و نقل میلگرد هایی که دارای سایز کوچک تر از ۱۰ میلی متر هستند، از حالت کلاف می توان استفاده کرد. در نتیجه حمل و نقل آنها خیلی راحت تر انجام می شود. پیش از استفاده از میلگرد در پروژه مربوطه، میلگرد کلاف را در کارگاه و با کمک دستگاه مخصوص از هم باز می کنند. هنگامی که میلگردهای کلاف در انبار ذخیره می شوند، با کمک خرک های چوبی جلوی ارتباط مستقیم میلگرد با خاک و دیگر عوامل رطوبتی گرفته می شود. این کار برای جلوگیری از هرگونه زنگ زدگی در میلگرد انجام می شود. از جمله اشتباهات متداول که در زمینه حمل و نقل و یا انبار کردن میلگردها وجود دارد، استفاده کردن از پوشش های نایلونی است. در برخی مواقع پوشش های نایلونی باعث افزایش احتمال زنگ ‌زدگی در میلگرد می شوند. در نتیجه باید دقت کرد که برای جلوگیری از زنگ زدگی آهن از پوششی استفاده شود که مناسب باشد. پوشش برزنتی گزینه مناسبی برای این کار است.


چاپ   ایمیل

تماس با ما

درباره ما

استیل تمدن صدری در راستای ارائه برترین خدمات استیل ، از سال 1383 کادری مجرب از میان زبده‌ترین مهندسان این حوزه را به کار گرفته و در تلاش است تا بالاترین سطح کیفی خدمات را به شما هموطنان گرامی ارائه نمایدو تا امروز با بیش از یک دهه فعالیت تخصصی در این حوزه توانسته به عنوان یکی از بهترین عرضه کننده گان استیل ، خدمت کوچکی را در توسعه و آبادانی کشور داشته باشد .

آدرس شعبه 1

تهران - کیلومتر3 بزرگراه فتح - مجتمع تجاری پارس الغدیر - پلاک37

آدرس شعبه 2

تهران - کیلومتر3 بزرگراه فتح - مجتمع تجاری استیل ایران خیابان یسلیانی پلاک 103

درباره ما

استیل تمدن صدری در راستای ارائه برترین خدمات استیل ، از سال 1383 کادری مجرب از میان زبده‌ترین مهندسان این حوزه را به کار گرفته و در تلاش است تا بالاترین سطح کیفی خدمات را به شما هموطنان گرامی ارائه نمایدو تا امروز با بیش از یک دهه فعالیت تخصصی در این حوزه توانسته به عنوان یکی از بهترین عرضه کننده گان استیل ، خدمت کوچکی را در توسعه و آبادانی کشور داشته باشد .

تماس با ما

آدرس شعبه 1

تهران - کیلومتر3 بزرگراه فتح - مجتمع تجاری پارس الغدیر - پلاک37

آدرس شعبه 2

تهران - کیلومتر3 بزرگراه فتح - مجتمع تجاری استیل ایران خیابان یسلیانی پلاک 103