میلگرد استیل 304

میلگردها در انواع مختلف استیل، آجدار و ساده تولید می ‌شوند. میلگرد استیل در بازار به نام میله یا لوله گرد نیز معروف است. میلگرد استیل به دلیل مقاومت در برابر دمای بالا، رطوبت و خوردگی یکی از محصولات پرکاربرد در صنایع مختلف محسوب می ‌شود. این نوع میلگرد از نظر ظاهری به میلگرد ساختمانی شباهت دارد. اما مهمترین تفاوت بین آنها در جنس و کاربرد می باشد. میلگرد استیل در سه دسته میلگرد استیل نگیر، بگیر و نسوز طبقه ‌بندی می ‌شوند. این نوع میلگردها به صورت کلاف و شاخه در گریدهای مختلفی مانند 304، 316، 309، 310، 321 و … تولید و عرضه می ‌گردند. میلگرد استیل 304 در شرایطی که مقاومت به خوردگی و استحکام اهمیت بالایی دارد، گزینه‌ ی مناسب و مقرون به صرفه ‌ای محسوب می‌ شود. همچنین به دلیل مقاومت بسیار خوبی که در برابر محیط های صنعتی و بیشتر مواد شیمیایی دارد، پر مصرف ‌ترین گرید میلگرد استیل می ‌باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا با میلگرد استیل 304 بیشتر آشنا شوید.

میلگرد استیل 304 چیست؟

میلگرد استیل 304 یا فولاد زنگ نزن 304، از دسته‌ ی فولادهای آلیاژی استنلس استیل می باشد. این نوع میلگرد در میان فولادها دارای مشخصه X5CrNi18-10 است. همچنین در استاندارد DIN با نام فولاد 1.4301 شناخته می شود. اما نوع دیگری از این فولاد با نام فولاد زنگ نزن یا ضد زنگ L304 وجود دارد که استاندارد DIN آن را با نام فولاد 1.4307 می شناسند. این فولاد به دلیل خواص غیرمغناطیسی و جذب پایین آن توسط آهنربا، در میان فروشندگان با نام میلگرد استیل نگیر 304 شهرت دارد. همچنین برای تشخیص این استیل از آهنربا استفاده می شود.
میلگرد استیل 304 در ضخامت‌ های مختلفی از 1.6 تا 5 میلی متر بصورت کلاف و شاخه تولید می ‌شود.
میلگرد استیل 304 دارای دمای فورجینگ 1200-900 درجه سانتی گراد است و عملیات آنیل کاری بر روی آن انجام نمی ‌شود. همچنین دارای قابلیت ماشین کاری خوبی بوده و مقاومت به خوردگی بالایی به خصوص در محیط های کلریدی از خود نشان می دهد. پایین بودن استحکام تسلیم و قابلیت تغییر طول زیاد این اجازه را به میلگرد استیل 304 می‌ دهد که قابلیت شکل پذیری در اشکال پیچیده را داشته باشد.
نوع و آلیاژهای تشکیل دهنده میلگرد استیل بر روی قیمت آن تاثیرگذار می باشد.

ترکیب شیمیایی میلگرد استیل 304

•    کروم : این عنصر باعث افزایش استحکام کششی، سختی، سختی پذیری، مقاومت به خوردگی و سایش می ‌شود.
•    نیکل : عنصر نیکل باعث افزایش استحکام و سختی می ‌گردد، بدون این که چقرمگی و شکل پذیری کاهش یابد.
•    مولیبدن : حضور عنصر مولیبدن در این آلیاژ باعث افزایش استحکام، سختی، سختی پذیری و چقرمگی می ‌شود. همچنین مقاومت خزشی و استحکام  در دماهای بالا را نیز افزایش می ‌دهد.
میلگرد استیل
Image

پروفیل استیل چیست؟

قطعاتی از فولاد ضد زنگ یا استنلس استیل هستند که دارای سطح مقطع یکسانی می باشند. این قطعات در قسمت های درب و پنجره به کار می روند. آلیاژ پایه پروفیل های استیل از آهن می باشد و کمتر از 0.2 در آنها کربن وجود دارد. کروم موجود در استیل، موجب مقاومت در برابر زنگ زدگی می شود. در تولید پروفیل استیل از فولاد ضد زنگ با درجه های مختلف استفاده می کنند. پروفیل استیل تولید شده از گریدهای 304، 316 و 201 کاربرد بیشتری دارند.

مشخصات پروفیل استیل

این پروفیل ها در برابر حرارت و خوردگی مقاومت می کنند. از دیگر ویژگی های پروفیل های استیل می توان به قابلیت بازیافت و ظاهر جذاب آنها اشاره کرد. ضمن اینکه طول عمر این پروفیل ها نسبت به هزینه آنها مطلوب می باشد.

پروفیل استیل 304

یکی از انواع استاندارد پروفیل استیل است و در اصطلاح به آن استیل نگیر گفته می شود. دلیل این امر هم عدم جذب آن توسط آهنربا می باشد. در واقع پروفیل استیل 304 خاصیت مغناطیسی ندارد. این نوع پروفیل استیل دارای خاصیت فرم دهی و جوش پذیری بالایی است. به همین دلیل جزء پر کاربردترین گریدهای استیل می باشد. 
میلگرد استیل 304

انواع میلگرد استیل 304

تجهیزات گوناگونی در ساخت و ساز مورد استفاده قرار م یگیرند. این تجهیزات خود دارای انواع مختلفی هستند. میلگرد استیل 304 نیز انواع گوناگونی دارد که عبارتند از:

•استنلس های نگیر (غیرمغناطیسی)
نوعی از فولاد با نام فولاد زنگ نزن یا ضد زنگ L304 وجود دارد. این نوع فولاد غیرمغناظیسی بوده و جذب پایینب توسط آهنربا  دارد. به همین دلیل به آن میلگرد استیل نگیر 304 می گویند. برای تشخیص این نوع میلگرد از آهنربا استفاده می شود. از مهمترین ویژگی های این نوع استنلس خاصیت غیر آهنربایی آن به دلیل مواد تشکیل دهنده درون آن می باشد. آلیاژ آهن، کربن و نیکل از جمله اصلی ترین و مهمترین مواد تشکیل دهنده استنلس نگیر هستند. کاربرد این نوع میلگرد نسبت به دیگر نمونه ها بیشتر است. در واقع باید بدانید بیشتر از 65 درصد مصرف جهانی استنلس را این نوع به خود اختصاص داده است. از آنجایی که کاربرد آن بسیار زیاد است فروش آن هم بالاتر می رود. بسیاری از افرادی که به دنبال خرید میلگرد استیل هستند، ترجیح می دهند این نوع استنلس در تولید آن میلگرد به کار برده شده باشد.
• استنلس های بگیر (مغناطیسی)
از جمله اصلی ترین و مهمترین موادی که درون میلگرد استیل 304 به کار رفته، آلیاژ آهن، کربن و کروم می باشد. یکی از ویژگی های مهمی که این نوع از استنلس دارد، خاصیت آهن ربایی بودن آن است.
• استنلس های مارتنزیت
اصلی ترین مواد درون استنلس های مارتنزیت کروم، کربن و آهن هستند، که هر یک از آنها بر اساس اندازه مشخص شده ای که باید مورد استفاده قرار گیرند، یک دهم بیشتر می باشند. این نوع استنلس علاوه بر اینکه خاصیت آهن ربایی دارد، دارای سختی پذیری بسیار بالایی می باشد. همچنین از مقاومت خوردگی بالایی برخوردار است.
• استنلس های دوپلکس
یکی از مهمترین ویژگی های این نوع استنلس ها خاصیت آهنربایی آنها در درجه حرارت معمولی می باشد. از اصلی ترین مواد تشکیل دهنده آنها می توان نیکل، آهن و کروم را نام برد. این نوع از مواد اولیه از ترکیب استنلس های غیر مغناطیسی و مغناطیسی تولید و طراحی شده اند.

کاربرد میلگرد استیل 304

میلگرد استیل 304 با توجه به ویژگی‌ هایی مانند قابلیت جوشکاری عالی و مقاومت در برابر دمای بالا و خوردگی، در صنایع مختلف طرفداران زیادی دارد. این میلگرد در ساخت و ساز‎‌هایی که در معرض آب شیرین و آب شور، اسید، عناصر شیمیایی و اسیدها هستند به صورت گسترده ‌ای مورد استفاده قرار می ‌گیرد. برش خوب، قابلیت ماشینکاری عالی، استحکام و فرم پذیری بالای این میلگرد باعث شده تا در ساخت مهاربند، شفت، قاب بندی، ستون گذاری، تکیه گاه ها، صنعت غذایی، عملیات دریایی  و ... از میلگرد استیل 304 استفاده شود. همچنین به دلیل قابلیت فرم دهی بالای این گرید در تولید لوازم آشپزخانه، سینک و وان های حمام کارآیی دارد. از دیگر کاربردهای میلگرد استیل 304 می توان به ماشین آلات صنعتی، تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی اشاره نمود.
 

کاربرد میلگرد استیل در  تولید پیچ و مهره

معمولا پیچ و مهره ها را با استفاده از فولاد معمولی یا فولاد سخت شده می سازند. اما در مواقعی که پیچ و مهره ها در محیط مرطوب مورد استفاده قرار می گیرند، برای تولید آنها از میلگردهای استیل استفاده می کنند. دلیل این کار، محافظت از مواد در مقابل زنگ زدگی، جلوگیری از هرز شدن قله های رزوه، محکم تر شدن پیچ ها و قابلیت باز شدن دوباره بدون قفل شدگی پیچ می باشد.

استفاده از  میلگرد استیل در صنایع غذایی

بسیاری از کارخانه های صنعت غذایی، اتصالات و قطعات موردنیاز خود را با استفاده از استیل ضد زنگ تولید می کنند. دلیل این امر، خواص مکانیکی آلیاژ و مقاومت آن در برابر مایعات و مواد اسیدی است. در صنایع غذایی برای تولید اتصالات و قطعات نازل ها، اتصالات سفارشی، میله های رابط و ... از میلگرد استیل 304 یا 316 استفاده می شود. 

نحوه تولید میلگرد استیل

مواد ضایعاتی را در کوره قوس الکتریکی کارخانه ها حرارت می دهند. در ادامه آلیاژهای موردنظر را به آن اضافه می کنند. هنگامی که مواد مذاب از قالب مسی عبور می کنند به صورت جامد در می آیند. بعد از انجماد کامل وارد مرحله ی نورد می شوند. با عبور از غلتک، میلگرد تولید می گردد.

گریدهای آلیاژی میلگرد استیل

میلگردهای استیل از نظر گریدهای آلیاژی به گروه های آلیاژی بگیر یا سری 400 (4XX)، نگیر یا سری 300 (3XX) و نسوز تقسیم می شوند. گروه های آلیاژی بگیر در دمای محیط، خاصیت مغناطیسی دارند. در حالی که استیل نگیر فاقد این خاصیت است. با استفاده از یک آهنربا می توان این دو گروه را از هم جدا نمود.

گریدهای مهم استیل بگیر

میلگرد استیل 410 : این نوع استیل را با نام فولاد زنگ نزن مارتنزیتی هم می شناسند. فاز مارتنزیت در دمای محیط پایدار است. به همین علت این گرید، استحکام بسیار بالایی دارد. از ویژگی های بارز میلگردهای 410 می توان به مقاومت آنها در برابر ساییدگی، خوردگی، حرارت و گرمای بالا اشاره کرد. میلگرد فولادی ضد زنگ 410 به خوبی توسط آهن ربا جذب می شود. قابلیت فرم پذیری خوب و مقاومت بالای آن در برابر خوردگی باعث شده تا در محیط های شیمیایی، صنایع غذایی، ساخت قاشق و چنگال و چاقو از آن استفاده کنند. ویژگی دیگر این استیل، مقاومت خوب آن در مقابل اسید سولفوریک، اسید مواد غذایی و اسید نیتریک است.
 
میلگرد استیل 420 : معمولا برای ساخت شفت، بلت، اتصالات، میله های پیستون، تجهیزات هیدرولیک، لوازم اتاق عمل و ساخت اشیا تیز از استیل 420 استفاده می کنند. این نوع استیل، نسبت به خوردگی مقاوم است. البته مقاومت به خوردگی آن نسبت به سایر فولادهای ضد زنگ آستنیتی پایین تر می باشد. با این حال، خواص مکانیکی آن بالاتر از این نوع فولادها است.
 
استیل 430 : ظاهر براق و درخشان این نوع استیل باعث شده تا با نام استیل دکوراتیو هم شناخته شود. استیل 430 را در دکوراسیون داخلی و خارجی، صنعت هوا و فضا، پالایش نفت، آرموتورها و اتصالات ساختمان  به کار می برند. کروم با 18-16%، عنصر غالب در ترکیب شیمیایی استیل 430 است. میزان مقاومت به خوردگی میلگردهای 430 مشابه گرید 304 می باشد. این نوع استیل در مقابل اسیدهای ارگانیک و اسید نیتریک از خود مقاومت نشان می دهد.  

مهم ترین گریدهای استیل نگیر

استیل 304 : 18% ترکیب این نوع استیل از کروم و 8% آن از نیکل تشکیل شده است. به همین علت با نام استیل 18-8 هم شناخته می شود. مقاومت بالای استیل 304 در برابر خوردگی باعث شده تا در ساخت ظروف و لوازم آشپزخانه، تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی از آن استفاده کنند. از ویژگی های بارز استیل 304 می توان به قابلیت شکل پذیری و جوشکاری خوب آن اشاره کرد.

استیل 316 : یکی از انواع پر کاربرد استیل است که حاوی مقادیر زیادی مولیبدن می باشد. این امر موجب شده تا استیل 316 در محیط های کلریدی و دریایی از خود مقاومت نشان دهد.

استیل 321 : خواص این آلیاژ نزدیک به آلیاژ 304 است. تیتانیوم موجود در ساختار استیل 321 باعث شده تا امکان پولیش آن وجود نداشته باشد. بر این اساس نمی توان از استیل 321 برای دکوراتیو استفاده نمود.

مهم ترین گریدهای استیل نسوز

استیل 309 : این نوع آلیاژها نسبت به خوردگی و حرارت بالا مقاومت زیادی دارند. این محصول با نام میلگرد استیل نگیر 309 هم شناخته می شود. برای پوشش های محفظه تابکاری، لوازم عملیاتی حرارتی، قطعات کوره، سینی های عملیات حرارتی، گرم کننده های هواپیما و ... به کار می رود.

استیل 310 : عناصر آلیاژی موجود در استیل 310 بیشتر از میلگرد استیل 309 می باشد. بر این اساس مقاومت استیل 310 در برابر حرارت بیشتر از استیل 309 است.

میلگرد نسوز 310 قابلیت مغناطیسی ندارد. به دلیل داشتن مقدار زیادی کروم و نیکل، مقاومت خوبی نسبت به خوردگی در دماهای بالا از خود نشان می دهد. این نوع میلگرد در ظروف حمل مواد شیمیایی و مخازن تحت دما و فشار بالا مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این در ساخت قطعاتی که در معرض خوردگی در دمای بالا قرار دارند، هم به کار می رود.

تولیدکنندگان اصلی میلگرد استیل

بیشتر میلگردهای استیل موجود در بازار، وارداتی هستند. چون میلگرد استیل در داخل کشور به صورت عمده تولید نمی شود. کوره های تحت خلا و تحت آرگون موجود در ایران محصولاتی با کیفیت پایین تولید می کنند.
معروف ترین کارخانه های دنیا که در زمینه تولید میلگرد استیل فعالیت می کنند شامل کارخانه های ویراج هندوستان، کنیه ایتالیا، وای سی تایوان و پوسکو کره جنوبی می شوند. 

ویژگی میلگرد استیل 304

قیمت میلگرد استیل
•    مقاوم در برابر خوردگی
میلگرد استیل 304 در برابر خوردگی در محیط های شیمیایی و اتمسفری مقاومت بسیار بالایی دارد. به همین دلیل در ساخت بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. میلگرد استیل 304 در اکثر محیط های فرآوری مواد غذایی مقاوم می باشد و به راحتی تمیز می شود. همچنین در برابر مواد شیمیایی آلی، رنگ و انواع مختلف مواد شیمیایی غیر آلی بسیار مقاوم می باشد.
•    انعطاف پذیری بالا
میلگرد استیل 304 در برابر شکل گیری به اشکال مختلف مقاومت زیادی نشان نمی دهد و به راحتی شکل می گیرد. در واقع انعطاف پذیری آن بسیار بالا می باشد. به همین دلیل در ساخت کالاهای زیادی کاربرد دارد. بیشتر از 50 درصد فولادهای ضد زنگ از این نوع هستند و علت آن هم انعطاف پذیری بالای آن است. از این نوع فولاد به دلیل فرم دهی بسیار بالایی که دارد، در جوشکاری استفاده می شود.
•    مقاومت در برابر حرارت بالا
این نوع میلگرد در برابر حرارت بالا از خود مقاومت بسیار بالایی نشان می دهد. میلگرد استیل 304 دارای مقاومت حرارتی تا 870 درجه سانتی گراد به صورت متناوب می باشد و می تواند تا 925 درجه سانتی گراد را به طور مداوم تحمل کند. استیل 304L مقاومت بیشتری نسبت به کاربید بارش دارد و می تواند در محدوده دمای بالا نیز مورد استفاده قرار گیرد. جایی که درجه حرارت بالا در آن مهم است، مقادیر بالاتر کربن مورد نیاز قرار می گیرد.
خرید میلگرد استیل
•    خواص مکانیکی
میلگرد استیل 304 دارای سختی برینل 123HB، سختی راکول 70 و سختی ویکرز 129 می باشد. مقاومت کششی آن 500 الی 700 مگاپاسکال است.
•    خواص فیزیکی
چگالی این استیل برابر با (g/cc) 8 است که از شاخص ترین خواص فیزیکی مواد چگالی آنها می باشد.
•    مقاومت به اکسیداسیون
بیشترین حرارت یکنواختی که میلگرد استیل 304 می تواند تحمل کند (بدون پوسته و اکسید شدن) حدود 925 درجه سانتی گراد است. چنانچه حرارت بصورت متناوب باشد این میزان درجه حرارت حدود 870 درجه سانتی گراد می باشد. میلگرد استیل 304 در این بازه دمایی در برابر اکسید شدن از خود مقاومت بالایی نشان می دهد.
•    قیمت مناسب
از دیگر ویژگی های میلگرد استیل 304، قیمت مناسب آن می باشد. این نوع میلگرد استیل نسبت به بسیاری از میلگردهای دیگر که در بازار وجود دارند، از قیمت بهتری برخوردار است.
Image

جوشکاری میلگرد استیل 304

فولاد استیل 304 ساختار آستنیتی دارد. به همین دلیل دارای قابلیت جوشکاری به هر دو روش ذوبی و مقاومتی می باشد. بخش های سنگین جوش داده شده در فولاد 304 برای برخورداری از حداکثر مقاومت خوردگی، پس از جوشکاری به جوشکاری عملیات حرارتی آنیل نیاز دارند. انجام عملیات جوشکاری آنیل برای فولاد 304L  لازم نیست.

عملیات حرارتی میلگرد استیل 304

با توجه به ساختار آستنیتی، استیل 304 قابلیت سختکاری ندارد و فقط می توان عملیات حرارتی آنیل و تنش زدایی را بر روی آن انجام داد.
•    عملیات آنیل : حرارت دهی در بازه 1038-1121 درجه سانتی گراد و سپس سرد کردن سریع را آنیل می گویند. برای مقاطع نازک و ورق ها می توان از هوا به عنوان خنک کننده استفاده کرد. ولی برای مقاطع ضخیم استیل 304 از آب به عنوان محیط خنک کننده استفاده می شود.
•    عملیات تنش زدایی : معمولا زمانی که کار سرد بر روی استیل 304 انجام می گردد، از عملیات تنش زدایی استفاده می شود. دمای تنش زدایی 400 درجه سانتی گراد و زمان آن بین 30-120 دقیقه است.

قیمت میلگرد استیل 304

نوع و آلیاژهای تشکیل دهنده میلگرد استیل بر روی قیمت آن تاثیرگذار می باشند. ابعاد، جنس، استاندارد، ضخامت، نوع، قیمت آهن، قیمت ارز و ... از پارامترهای مختلفی هستند بر قیمت میلگرد استیل 304 تاثیر می گذارند.

تماس با ما

درباره ما

استیل تمدن صدری در راستای ارائه برترین خدمات استیل ، از سال 1383 کادری مجرب از میان زبده‌ترین مهندسان این حوزه را به کار گرفته و در تلاش است تا بالاترین سطح کیفی خدمات را به شما هموطنان گرامی ارائه نمایدو تا امروز با بیش از یک دهه فعالیت تخصصی در این حوزه توانسته به عنوان یکی از بهترین عرضه کننده گان استیل ، خدمت کوچکی را در توسعه و آبادانی کشور داشته باشد .

آدرس شعبه 1

تهران - کیلومتر3 بزرگراه فتح - مجتمع تجاری پارس الغدیر - پلاک37

آدرس شعبه 2

تهران - کیلومتر3 بزرگراه فتح - مجتمع تجاری استیل ایران خیابان یسلیانی پلاک 103

درباره ما

استیل تمدن صدری در راستای ارائه برترین خدمات استیل ، از سال 1383 کادری مجرب از میان زبده‌ترین مهندسان این حوزه را به کار گرفته و در تلاش است تا بالاترین سطح کیفی خدمات را به شما هموطنان گرامی ارائه نمایدو تا امروز با بیش از یک دهه فعالیت تخصصی در این حوزه توانسته به عنوان یکی از بهترین عرضه کننده گان استیل ، خدمت کوچکی را در توسعه و آبادانی کشور داشته باشد .

تماس با ما

آدرس شعبه 1

تهران - کیلومتر3 بزرگراه فتح - مجتمع تجاری پارس الغدیر - پلاک37

آدرس شعبه 2

تهران - کیلومتر3 بزرگراه فتح - مجتمع تجاری استیل ایران خیابان یسلیانی پلاک 103